Parke Sistre

Parke Sistre

Parke Sistre

Parke Sistre

 

Masif parkelerin asıl anlamda bakımının yapılması ve yenilenmesi işlemi parke sistre olarak adlandırılır. Geçmişte de tercih edilen masif parkeler laminat parkelerin çıkmasıyla ilk tercih edilen olmaktan çıkmıştır. Yapay olan laminat parkenin daha uygun fiyatlı olmasından dolayı tüketiciler bu ürüne yönelmektedir. Masif parke doğal olmasından dolayı her anlamda daha sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Aynı zamanda cila ve parke sistre ile uzun yıllar boyunca değerini yitirmez ve özelliklerini korur.

 

 Laminat parkeyi eski, hasarlı, çizik, kararmış ahşap parke yerine tercih etmek yerine parke sistre ile yeniden kullanmak ideal çözümdür. Dahası, en son parke teknolojisi sayesinde, tüm masif parke zeminler parlatılıp tozsuz bir şekilde tamamen yeni bir duruma getirilebilir. Ahşap parke, lamine parke, ahşap merdiven, teras parke gibi ahşaplarda tozsuz parke sistre cila teknolojisi kullanımı sayesinde harika zeminler elde edebilirsiniz.

 

 Tozsuz Parke Sistre Cila Nasıl Yapılır?

 

 Parke sistre cilası; rabıta, masif parke, tahta, lamine gibi yer döşemelerine uygulanır. Yapay bir malzeme olan laminat parke üzerine cila ve sistre yapılmaz. İşlem öncesinde mutlaka tamirat gerektiren yerler tespit edilip ve tamiri yapılmalıdır.

 

 Parke sistre cila, sırası ile uygulanmalıdır. Öncelikle parke sistre işlemine uygunlukta bir zampara ile zımparalama yapılır ve daha sonra parke macunu ile aralarındaki boşluklar doldurulur. Cila macunu kuruduktan sonra parke yüzeyinin pürüzsüz hale gelmesi için tekrar zımparalama işlemi yapılır. Sistre makinesinin ulaşamadığı yerler, kenar alma makinesi ile tozsuz olarak temizlenir. Parke sistre, zımpara kalınlığına göre 40'lık, 60'lık, 120'lik olarak sırasıyla yapılır.

 

 Parke sistre işlemi bittikten sonra yüzey tozdan temizlenerek selülozik parke dolgu cilasıyla cilalanır. Parke dolgu cilası parke aralarındaki boşlukların dolmasını ve parkenin dış etkenlerden korunmasını sağlar. Parke cilalama işlemi, selülozik dolgu cilası uygulanmadan yapılamaz. Parke sistre işlemi profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

 

 Parke sistre cila uygulamasının en önemli noktası profesyonel ustası ve ekipmanlarıdır. Cila, selülozik olduğundan dolayı kısa bir zamanda kurur. Kuruma gerçekleştikten sonra cilalanan yüzey pütür ve pürüz oluşumunu engellemek için zımpara uygulanır. Parke sistre cila işleminin son aşaması, cilalama işlemidir ve su bazlı cila ya da çift konpenatlı yerli üretim cila isteğe bağlı olarak tercih edilebilir.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek