Sistre Nedir? Sistre Nasıl Yapılır? Sistre Cila Nedir?istre cila

Sistre Nedir? Sistre Nasıl Yapılır? Sistre Cila Nedir?istre cila

Sistre Nedir? Sistre Nasıl Yapılır? Sistre Cila Nedir?istre cila

Sistre Nedir? Sistre Nasıl Yapılır? Sistre Cila Nedir?

Sistre nedir? Sistre nasıl yapılır? Sistre cila nedir? Mekan dekorasyonları için en çok merak edilen konular arasında sıkça sorulan sorulardandır.

Özellikle ahşap zeminlerde mekan yenileme, tadilat ve dekorasyon çalışmaları içerisinde en önemli çalışmalardan birisi sistedir. Sistre; alanı yenilemek ve yüzeyi parlak ve daha yeni bir görünüme kavuşturmak için yapılan bir işlemdir. Bu işlem ile ahşap yüzeyde eski ve yıpranmış yüzey belirli çalışmalar sonunda yenilenir. Parke yer döşemeleri için ilk günkü görünümü yakalamak için sistre çalışması olmazsa olmazdır. Özellikle deforme olan kısımların tadilatı ile muhteşem bir zemin etüdü oluşturulur.

Peki Sistre nasıl yapılır? Sistre çeşitleri nelerdir? Bu işlemlerin ev dekorasyonu açısından önemi nedir bu soruların cevabını verelim.

Sistre Cila Nedir? Sistre Cila Çeşitleri Nelerdir?

Sistre cila nedir sorusunun cevabı genel anlamda bütün parke zeminlerin yenilenmesi işlemi olarak bilinir. Bu kapsamda sistre cila çeşitleri ele alınacak olursa aslında kullanım alanındaki genişlik de göz önünde olacaktır.

Sistre;

  • Parke sistre cila,
  • Tozsuz sistre cila,
  • Ahşap parke sistre cila,
  • Deck sistre cila,
  • Spor salonu sistre cila olarak sınıflandırılabilir. Bu isimleri uygulama alanlarına göre alan alan sistre, zeminin ilk gün ki kadar parlatılması ve pürüzsüz hale getirilmesi için uygulanır.

Sistre Nasıl Yapılır?

Sistre, temelde parke zemini korumak ve yenilemek amacı ile yapılan bir uygulamadır. Aslında dekorasyon yenilemesindeki temel amaç yüzeyin temizlenmesidir. Ahşap yüzeylerin zaman içerisinde pürüzlenir, kirlenir, görünümü matlaşır, renk tonu solar. Sistre çalışmaları ile bu yıpranan yüzeyler baştan sona yenilenir. Peki sistre nasıl yapılır?

Sistre işlemi öncesinde alan temizliği oldukça önemlidir. Parke yüzeyinde kesinlikle inşaat ve toz kalıntısı olmamalıdır. Yüzey bütün kirlerden arındırılmış olmalıdır. Akabinde dikkat edilmesi gereken husus zemin asla ıslak olmamalıdır.

Sistre çalışması yapılacak alanın eni ve boyu için ölçüm yapılır. Sonrasında bütün bu alan zımpara makinesi yardımı ile bir kat olacak şekilde zımparalanır. Zımparalama işlemi ikincisinde farklı bir ölçüde yapılır. Üçüncü defa yapılacak zımparalamada ortaya çıkan delikler ya da buna benzer çatlak ve boşluklar macun yardımı ile doldurulur. Amaç zeminin tamamen düz ve pürüzsüz olmasıdır.

Zeminde yer alan parke süpürgelikleri ise makine ile değil el ile zımparalanır. Zımparalama işlemi bittikten sonra parke zemini güzelce temizlenir. Bütün tozlar alınır. Kusursuz bir parke zemini ve sistre işleminin başarısı için bu aşamadaki dikkatli temizlik çok önemlidir. Gerekli ve yeterli temizlik yapıldıktan sonra zemine dolgu verniği çekilir. Bu vernik uygulaması iki kat uygulama ile yapıldıktan sonra işleme son verilir ve yüzeyin kuruması beklenir.

Sistre çalışmalarındaki başarı elbette kullanılan malzemeden önce sistre ustası beceri ve tecrübesine bağlıdır. Unutmayın işinde tecrübeli bir sistre ustası hem işinde pratiktir hem de bir alan için yeterli olan bütün uygulamayı başarı ile yapar. İşinde tecrübesi olmayan bir usta uygulamadaki eksiklikleri sebebi ile kötü sonuçlarla karşılaşabilir.

Genellikle evlerinde parke zemin yenilemesi yaptırmak isteyenler sistre cila fiyatı konusunda çekimser kalırlar. Oysa burada dikkat edilmesi gereken husus, tadilat ve dekorasyon işlerinde işinin ehli ve bilinen ustalar ile çalışmaktır. Bu profesyonel hizmet sunan ustaların diğerlerine oranla bir tık üstte rakam vermesi oldukça normal karşılanabilir. Çünkü, sistre cila işlemi basit görünen ancak en ufak hataya yer olmayan bir işlemdir. Zeminin, işlem sonunda istenilen görünüme ulaşmaması kesinlikle memnuniyetsizlik sebebi olacaktır.

Şirketimiz, sistre cila konusunda profesyonel ekibi ve kaliteli malzemeleri ile sizler için kaliteli hizmet vermektedir. Sistre nedir ya da ne amaçlı yapılır konusunda da müşterilerimize mutlaka ayrıntılı bilgilendirme yapmaktayız.

 

 

 

 

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek